Szczegóły aktualności

24 maja 2015, 13:00

Na krótkiej smyczy - wywiad z Agatą Chełstowską i Aleksandrą Niżyńską w Wysokich Obcasach

Przemoc ekonomiczna ma miejsce i tam, gdzie kobieta nie ma na bułkę, i tam, gdzie jest pięć mieszkań, samochody i - pozornie - żadnych problemów finansowych - rozmowa z Aleksandrą Niżyńską i Agatą Chełstowską z Instytutu Spraw Publicznych na temat projektu badawczego finansowanego przez Fundację im. H. Boella.

A.N.: Świadomość na temat przemocy ekonomicznej jest mała i istnieje przyzwolenie społeczne na takie zachowania. Należą one do zwyczajowego porządku w małżeństwie, rodzinie czy gospodarstwie. To z kolei jest silnie związane z tym, jak kobiety i mężczyźni funkcjonują w rodzinie i na rynku pracy, jaka jest ich rola w opiece nad dziećmi. Kobieta, nawet jeśli pracuje, jest bardziej od mężczyzny "uwiązana" domem. Uważa się, że to, jak ten dom funkcjonuje, to wyłącznie jej odpowiedzialność.

A.CH.: Nawet jeśli mówimy, że mamy partnerski związek, to wszystkie sprawy związane z podtrzymaniem życia - gotowanie, sprzątanie, opieka nad chorymi dziećmi i innymi zależnymi osobami - znacznie częściej spadają na kobiety. Z tego powodu trudniej jest im podjąć pracę, utrzymać ją czy walczyć o lepszą pensję.


A.N.: Co sprawia, że to kobiety częściej stają się finansowo zależne od partnera, a to dobry grunt do tego, żeby pojawiła się przemoc ekonomiczna.

Wywiad do przeczytania tutaj >>>

publikacje

Baner

przemoc ekonomiczna

Materiały video

Baner
Projekt Obserwatorium Równości Płci jest realizowany przez
Instytut Spraw Publicznych
Team SoluionProjekt i realizacja:
TeamSolution.pl