Szczegóły aktualności

18 czerwca 2015, 18:25

Meksyk i Irlandia legalizują małżeństwa jednopłciowe

Meksyk i Irlandia legalizują małżeństwa jednopłciowe


Zdjęcie: Irlandzka senator Katherine Zappone i jej partnerka Ann Louise Gilligan świętują wynik referendum przed zamkiem w Dublinie. Fotografia: Clodagh Kilcoyne/Getty Images

 
W tym miesiącu aż dwa kraje na świecie zalegalizowały małżeństwa jednopłciowe. Dziś już w 20 krajach pary homoseksualne mają prawo do małżeństwa.

Irlandia – tęcza w katolickim kraju

22 maja 2015 r. w Irlandii odbyło się powszechne referendum, w którym aż 62% wyborców opowiedziało się za prawem do małżeństw dla par jednopłciowych. Przeciwko głosowało 38%. Premier Irlandii wyraził zadowolenie z wyniku głosowania, a minister ds. równości wygłosił mowę, w której zaznaczył, że w tym dniu jest szczególnie dumny z bycia Irlandczykiem. Wynik referendum został uczczony ulicznymi celebracjami w Dublinie.

W wyniku referendum zmieniona zostanie konstytucja Irlandii, tak, aby zapewniała prawo do małżeństwa bez względu na płeć. Jest to rozwiązanie „mocniejsze” od zmiany ustawy za sprawą parlamentu (na mocy której mieszkańcy Irlandii mogą wchodzić w związki partnerskie od 2010 roku) i może być cofnięte jedynie za pomocą następnego powszechnego refrendum. Ojczyzna Oscara Wilde’a zalegalizowała małżeństwa homoseksualne zaledwie 22 lata po dekryminalizacji homoseksualizmu w roku 1993.

Zmiany w Irlandii są tym bardziej interesujące z uwagi na historycznie bardzo silną pozycję Kościoła katolickiego w tym kraju. Znajduje to odzwierciedlenie np. w restrykcyjnej ustawie antyaborcyjnej. Majowe głosowanie skłania do pytania o kierunek dalszych działań Kościoła. Watykański sekretarz stanu nazwał wynik głosowania „porażką dla ludzkości”, natomiast arcybiskup Dublina powiedział, że irlandzki Kościół katolicki potrzebuje „reality check”, czyli refleksji nad urealnieniem swoich postaw.

Frekwencja w referendum była wyjątkowo wysoka, sięgała 61%. Nie potwierdziły się obawy przed silnym podziałem na linii wieś / miasto. Dodatkowo, zwolennicy referendum zachęcali Irlandczyków na emigracji by wracali do kraju w celu głosowania, używając na twitterze hashtagu #hometovote (”do domu na głosowanie”).

Co ciekawe, Irlandia stała się pierwszym na świecie krajem, w którym legalizacja małżeństw homoseksualnych została osiągnięta w wyniku powszechnego referendum. W większości krajów decydują o tym parlamenty lub, jak w wypadku Meksyku, sąd najwyższy danego kraju. Polski ruch LGBT nie postuluje przeprowadzenia referendum w Polsce, argumentując, że prawa mniejszości nie powinny być przedmiotem głosowania w powszechnym plebiscycie.

Meksyk - decyzja Sądu Najwyższego

3 czerwca 2015 r. meksykański Sąd Najwyższy wydał wyrok, w którym uznaje zakaz małżeństw homoseksualnych za niezgodny z meksykańską konstytucją. Decyzja głosi, że celem małżeństwa nie jest tylko prokreacja, nie ma więc powodu żeby małżeństwo było dopuszczalne wyłącznie między mężczyzną a kobietą. Zakaz taki uznaje za dyskryminujący. Decyzja sądu nie jest jednoznaczna z ustawą wprowadzającą prawo do małżeństw homoseksualnych, ale stanowi ważny precedens dla par, które chciałyby zaskarżyć decyzje o odmowie przeprowadzenia ślubu. Dotychczas sytuacja par homoseksualnych zależała od tego, w którym stanie Meksyku zamieszkiwały – podobnie jak w Stanach Zjednoczonych, stany mogą samodzielnie regulować tę kwestię.
 
Meksyk dołączył do innych krajów Ameryki Łacińskiej, w których legalne są małżeństwa jednopłciowe. Pierwszym krajem, który zrównał prawa osób wszelkich orientacji była Argentyna (2010), po niej Brazylia i Urugwaj. Podobnie jak w przypadku Irlandii, dodatkowym sukcesem jest osiągnięcie takiej decyzji w kraju uważanym za silnie katolicki – Meksyk jest na drugim miejscu na świecie pod względem wielkości populacji deklarującej się jako katolicka.

W wyniku ostatnich zmian już 20 krajów na świecie zapewnia swoim mieszkańcom prawo do małżeństw jednopłciowych. Pierwsze małżeństwo homoseksualne zostało zawarte w 2001 roku w Holandii.


Źródła: BBC, The Guardian, www.news.com.au, npr.org, www.wsj.com;

publikacje

Baner

przemoc ekonomiczna

Materiały video

Baner
Projekt Obserwatorium Równości Płci jest realizowany przez
Instytut Spraw Publicznych
Team SoluionProjekt i realizacja:
TeamSolution.pl