Szczegóły aktualności

24 czerwca 2015, 15:00

Wizyta studyjna w Kanadzie

W dniach 8-15 czerwca ekspertki projektu „(Nie)równość płci w prawie” – Aleksandra Niżyńska oraz Izabela Przybysz wzięły udział w wizycie studyjnej w Toronto, gdzie miały szansę zapoznać się z działaniami kanadyjskich organizacji pozarządowych na rzecz praw kobiet oraz równości płci. Podczas wyjazdu wzięły również udział w 2nd International Conference on Advances in Women's Studies "Women and Globalization", w której uczestniczyło grono badaczy i badaczek z 35 krajów na świecie. Analityczki ISP zaprezentowały wyniki badań prowadzonych w ramach projektu o wpływie Kościoła katolickiego na życie publiczne w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem praw kobiet. Dyskusja po prezentacji była bardzo żywa, a słuchacze i słuchaczki zadawali również pytania o sytuację par homoseksualnych w Polsce, stosunek Polaków do wyników irlandzkiego referendum sankcjonującego związki partnerskie. Pytali również o udział kobiet w polityce i o to, jak zmieniło się życie polityczne po objęciu funkcji Premiera RP przez kobietę. Padały nawet pytania o polską kulturę i film „Ida”, który w kontekście przestawianego referatu wnosił ciekawą perspektywę do dyskusji o Kościele i pozycji kobiet w polskim społeczeństwie.

Podczas wizyty ekspertki odwiedziły organizacje, które zajmują się zarówno bezpośrednią pomocą kobietom w trudnej sytuacji życiowej lub pracą z mężczyznami nad ich ojcowskimi postawami, ale także instytucjami działającymi w sposób bardziej systemowy, proponującymi rozwiązania legislacyjne i wpływającymi na prawo w Kanadzie.

YWCA CANADA

Young Women’s Christian Association to światowa organizacja kobieca założona w 1855 roku w Wielkiej Brytanii, zrzeszająca kobiety na całym świecie w duchu samopomocy i samoorganizacji kobiet w celu promocji ich zaangażowania społecznego, wzmacniania ich działalności przedsiębiorczej, promocji zdrowia i edukacji. W zależności od kraju, w którym działa, a jest ich 120, ma inne priorytety i prowadzi różnorodne działania.  W Kanadzie koncentruje się na pracy z młodymi dziewczętami, w kierunku ich większego zaangażowania w życie obywatelskie i polityczne, pomocą kobietom doświadczającym przemocy oraz zapobieganiem aktom przemocy ze względu na płeć. W swoich strategicznych priorytetach działaczki z YWCA Canada wymieniały:

1.       Likwidację przemocy wobec kobiet

2.       Zapewnienie uniwersalnych praw do opieki nad dzieckiem

3.       Osiągniecie ekonomicznej niezależności przez kobiety

4.       Zwiększenie roli przywódczej kobiet i dziewcząt

Nasze szczególne zainteresowanie wzbudziły dwa projekty YWCA – Safety Siren oraz Changing the World (by Having Fun). Pierwszy z nich opiera się na aplikacji na smartphone’a, która zawiera podstawowe dane o prewencji przemocy seksualnej oraz informacje dla ofiar tego rodzaju przemocy, a przede wszystkim zawiera safety buton, który dziewczyna może wcisnąć, gdy czuje się zagrożona na randce. System wysyła smsa do osoby zidentyfikowanej wcześniej jako ICE z informacją o tym, w jakiej dziewczyna jest sytuacji i danymi geolokalizacyjnymi. Z kolei drugi projekt wzmacnia aktywność obywatelską dziewcząt i służy ich większemu zaangażowaniu w życie wspólnotowe. YWCA Canada przygotowało zeszyt ćwiczeń inspirujące młode kobiety do działania oraz kierujący je na te obszary, w których mogą dokonać zmiany w swoim otoczeniu.

DAD CENTRAL

Podczas spotkania w organizacji Dad Central mogłyśmy poznać sposób pracy z mężczyznami w zakresie zwiększania ich kompetencji ojcowskich. Brian Russel opowiedział nam o swojej pracy z beneficjentami poprzez wspólne spędzanie czwartkowego popołudnia oraz sobotnie wycieczki  ojców z dziećmi, ale także o tym, jak działa na poziomie systemowym opiniującą projekty ustaw dotyczące urlopów rodzicielskich, a także przygotowywania pracowników społecznych ze wszystkich prowincji Kanady do zakładania własnych grup ojcowskich i promowania aktywnego tacierzyństwa w swoich społecznościach lokalnych. W zależności od prowincji system urlopów rodzicielskich w Kanadzie różni się znacznie, jednak co do zasady ojciec ma prawo do przejęcia części urlopu dopiero po 17 tygodniach od porodu i całość jego urlopu może trwać do 35 tygodnia po porodzie. Quebec posiada specjalny urlop tylko dla ojców, ale nadal niewielu Kanadyjczyków korzysta z ojcowskich uprawnień Więcej na ten temat: >>>

Nam bardzo spodobał się cykl filmów 24hours Crib Assistance  oraz społeczne spoty promujące czas spędzany z dzieckiem, np. na tańcu.Women's Legal Education and Action Fund (LEAF)

Dzięki wizycie w LEAF nasze ekspertki miały okazje poznać kobiety, które zmieniały kanadyjskie prawo w zakresie dostępności aborcji, procedury karnej w przypadku przemocy seksualnej oraz gwarancji edukacji seksualnej w szkołach. Women’s Legal Education and Action Fund to organizacja, która wspiera kobiety podczas ich sądowej walki o swoje praca. Zapewnia bezpłatną pomoc prawną oraz prowadzi sprawę w taki sposób, aby precedensowy wyrok mógł być wykorzystywany także w innych podobnych przypadkach. LEAF prowadzi też działania edukacyjne w obszarze równości płci, głównie poprzez zapewnienie materiałów szkoleniowych realizowanych w szkołach na terenie całej Kanady. Organizacja działa od 1985 roku i od tamtej pory wsparła kobiety w przypadku ponad 150 spraw sądowych.

Bardzo spodobała nam się przystępna i łatwa w obsłudze baza spraw, którymi zajmował się LEAF >>>

Older Women’s Network

Wyjątkowym spotkaniem była wizyta w Older Women’s Network, która pokazała, że działalność społeczna i obywatelska nie zna granic wieku. Ekspertki ISP poznały dwie wyjątkowe aktywistki, które mimo ograniczeń ruchowych i zaawansowanego  wieku, działają na rzecz seniorek nie tylko w swojej lokalnej społeczności, ale na terenie całej Kanady. Dodatkowo stworzyły kooperatywę mieszkaniową dla 142 gospodarstw domowych o niskich dochodach, w której mieści się siedziba organizacji.

Galeria zdjęć z wyjazdu >>>

Wizyta studyjna finansowana była ze środków projektu (Nie)równośc płci w prawie realizowanego przy wsparciu programu Obywatele dla Demokracji finansowanego ze środków funduszy norweskich i EOG, pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii.Podstrona projektu >>> 

publikacje

Baner

przemoc ekonomiczna

Materiały video

Baner
Projekt Obserwatorium Równości Płci jest realizowany przez
Instytut Spraw Publicznych
Team SoluionProjekt i realizacja:
TeamSolution.pl