Szczegóły aktualności

1 lipca 2015, 00:00

Równość małżeńska dla par jednopłciowych - wyrok Sądu Najwyższego USA

26 czerwca 2015 roku zapadł historyczny wyrok Sądu Najwyższego USA, który wprowadza równość małżeńską niezależnie od orientacji seksualnej na terenie całych Stanów Zjednoczonych. Dotychczas tylko niektóre stany zezwalały na zawieranie związków partnerskich lub małżeństw, w różnych wariantach. W Stanach wyroki Sądu Najwyższego ustanawiają prawo i poprzez precedens wyznaczają reguły dla wszystkich innych sądów, zmieniając rzeczywistość prawną. W rezultacie wszystkie stany będą musiały podporządkować się nowemu wyrokowi i mają obowiązek wydawać świadectwa małżeństwa dla wszystkich par obywateli chcących zawrzeć związek małżeński – bez względu na orientację seksualną.

Wyrok w sprawie Obergfell vs Hodges zapadł w wyniku głosowania sędziów, większością głosów 5 do 4. Sąd uznał, że nierówność w dostępie do prawa zawierania małżeństwa jest niezgodna z Czternastą Poprawką do Konstytucji USA, która gwarantuje wszystkim prawo do równej ochrony prawnej. Sprawa Obergfell vs Hodges rozpoczęła się kiedy James Obergfell  pozwał stan Ohio za odmowę wpisania go do świadectwa zgonu jego małżonka, ponieważ para pobrała się w innym stanie, gdzie małżeństwa jednopłciowe były honorowane. Stopniowo inne pary jednopłciowe przyłączyły się do pozwu. Praca nad procesem była ukoronowaniem wieloletniej kampanii organizacji LGBT w Stanach, starań wielu prawników i aktywizmu par jednopłciowych, któ®e czekały na prawo do małżeństwa przez dziesięciolecia.

Wyrok jest ogromnym zwycięstwem prawnym i obyczajowym. Amerykański ruch LGBT, dla którego równość małżeńska była dotychczas głównym celem, święci tryumf i mówi już o następnych celach: równości na rynku pracy (zakazu zwalniania z powodu orientacji), zwiększeniu bezpieczeństwa i zmniejszeniu nierówności ekonomicznych wśród osób LGBT z mniejszości etnicznych, o prawach osób transseksualnych.
Historyczny wyrok został uczczony wieloma ulicznymi paradami, w tym spontaniczną demonstracją przed siedzibą Sądu Najwyższego.

Prezydent Obama wygłosił specjalne przemówienie, w którym podkreślił:

Ten wyrok wzmocni nasze społeczności, zapewniając kochającym się parom jednopłciowym godność, jaką niesie instytucja małżeństwa, na terenie całego kraju. (…) To zwycięstwo dla par gejów i lesbijek oraz ich dzieci i rodzin, które teraz będą traktowane na równi ze wszystkimi innymi. (…) Ten wyrok jest zwycięstwem dla Ameryki. Potwierdza to, w co wielu Amerykanów wierzy od lat: kiedy wszyscy jesteśmy trakowani równo, wszyscy możemy się cieszyć wolnością. (…) Sprawiliśmy, że nasza unia jest bliżej doskonałości. To konsekwencja decyzji Sądu Najwyższego, ale przede wszystkim, efekt niezliczonych, drobnych aktów odwagi niezliczonych ludzi, poczynionych na przestrzeni dziesięcioleci: ludzi, którzy odważyli się zająć stanowisko, ujawnić się, rozmawiać ze swoimi rodzicami, kochać swoje dzieci. Ludzi, którzy byli zdolni wytrzymać napiętnowanie i ataki, którzy pozostali silni, uwierzyli w siebie i powoli sprawili, że cały nasz kraj zdał sobie sprawę z tego, że miłość to miłość. Ci niezliczeni, często anonimowi bohaterowie, zasługują na podziękowania. Powinni być dzisiaj dumni. Ameryka powinna być dumna”.


Biały Dom został oświetlony tęczową iluminacją, barwy tęczy zostały też nałożone na ikonę Białego Domu na twitterze. Podobne tęczowe iluminacje, wyrażające radość i solidarność wobec osób LGBT, ozdobiły wodospad Niagara, WTC, Bramę Brandenburską i inne obiekty na całym świecie.Jak rozwijało się prawo do małżeństwa? Mapa stanów, lata 2004 – 2015Źródła: The Guardian, Huffington Post

publikacje

Baner

przemoc ekonomiczna

Materiały video

Baner
Projekt Obserwatorium Równości Płci jest realizowany przez
Instytut Spraw Publicznych
Team SoluionProjekt i realizacja:
TeamSolution.pl