Szczegóły aktualności

23 września 2015, 11:00

Obserwatorium na VII Kongresie Kobiet

11 i 12 września odbyła się w Warszawie kolejna, już siódma edycja Kongresu Kobiet pod hasłem „Jak nie my, to kto? Jak nie teraz, to kiedy?“. Kongres po raz pierwszy odbył się w nowej lokalizacji – na stołecznym Torwarze, a odwiedziło go ponad 7 tysięcy zarejestrowanych kobiet i mężczyzn z całej Polski. Wśród uczestników znalazły się między innymi premier Ewa Kopacz, marszałkini sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, wicemarszałkini Wanda Nowicka oraz była prezydentowa Anna Komorowska.

Tegoroczna edycja obfitowała w ciekawe panele i dyskusje, poruszające m.in. tematykę macierzyństwa, ściągalności alimentów,  różnych obliczy feminizmu czy praw osób pozostających w związkach homoseksualnych. Raporty z działalności przedstawiły Pełnomocniczka Rządu do Spraw Równego Traktowania prof. Małgorzata Fuszara, a także ministry Joanna Kluzik-Rostkowska i Lena Kolarska-Bobińska. O swoim planie działania opowiedział również nowy Rzecznik Praw Obywatelskich, dr Adam Bodnar. W raporcie otwarcia podkreślił, że podczas swojej kadencji chce przeciwdziałać stereotypom, dotyczącym ról i obowiązków kobiet, jak i mężczyzn, w rodzinie i w społeczeństwie.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się także równoległe panele i warsztaty prowadzone w tematycznych Centrach. Obserwatorium wraz z przedstawicielką Fundacji Familiat, mecenas Kamilą Zagórską przygotowało warsztat „Do kogo należą pieniądze w rodzinie?”, podczas którego uczestniczki mogły dowiedzieć się czym jest przemoc ekonomiczna oraz jakie prawa majątkowe przysługują kobietom.
 
publikacje

Baner

przemoc ekonomiczna

Materiały video

Baner
Projekt Obserwatorium Równości Płci jest realizowany przez
Instytut Spraw Publicznych
Team SoluionProjekt i realizacja:
TeamSolution.pl