Szczegóły aktualności

13 listopada 2015, 16:00

Podziękowania dla odchodzącej Pełnomocniczki Rządu ds. Równego Traktowania

W dniu dzisiejszym Instytut Spraw Publicznych otrzymał dyplom oraz podziękowania od odchodzącej ze stanowiska Pełnomocniczki Rządu do Spraw Równego Traktowania. Prof. Małgorzata Fuszara wyróżniła naszą instytucję m.in. za „wytrwałość i upór w działaniu na rzecz równości”. Czujemy się zaszczyceni i również dziękujemy za te miesiące bliskiej i owocnej współpracy ze środowiskiem pozarządowym, a także gratulujemy Pani Profesor sukcesów na stanowisku.

Podczas niespełna półtorarocznej kadencji Pełnomocniczki udało się dokonać rzeczy, które przez ostatnie lata uważane były w kwestii polityki równościowej za kluczowe. M.in. tzw. Konwencja Antyprzemocowa, podpisana przez rząd jeszcze za czasów poprzedniej Pełnomocniczki, po długich debatach została w końcu przyjęta przez Sejm, a następnie podpisana przez Prezydenta, wchodząc tym samym do polskiego porządku prawnego. W lipcu tego roku Prezydent Bronisław Komorowski podpisał także ustawę o leczeniu niepłodności. Kwestia in vitro pozostawała w Polsce nieuregulowana przez wiele lat, a kolejne projekty ustaw sejm konsekwentnie odrzucał. Ostatecznie jednak udało się doprowadzić do przyjęcia ustawy, która weszła w życie 1 listopada.

Ważnym osiągnięciem jest także zatwierdzenie w unijnym budżecie środków na szkolenia i wypracowywanie modelu działania przez pełnomocników wojewódzkich oraz koordynatorów ds. równości w ministerstwach. Dzięki temu temat równości będzie mógł stale funkcjonować na niższych szczeblach administracji.

Pani Profesor – dziękujemy!


publikacje

Baner

przemoc ekonomiczna

Materiały video

Baner
Projekt Obserwatorium Równości Płci jest realizowany przez
Instytut Spraw Publicznych
Team SoluionProjekt i realizacja:
TeamSolution.pl