Szczegóły aktualności

17 grudnia 2015, 14:13

Arabia Saudyjska - historyczne wybory z udziałem kobiet

12 grudnia 2015 roku pozostanie dla kobiet w Arabii Saudyjskiej dniem historycznym. Tego dnia odbyły się trzecie w historii tego państwa wybory, a zarazem pierwsze, w których udział mogły wziąć również kobiety. Choć wybory te nie mają według specjalistów znaczenia politycznego, określane są mianem przełomowych. Arabia Saudyjska była do tej pory ostatnim obok Watykanu krajem świata, w którym kobiety nie miały praw wyborczych (kardynałowie wybierający  w Watykanie papieża-głowę państwa są wyłącznie mężczyznami).

W głosowaniu wyłonieni zostali członkowie samorządu terytorialnego. Do władz 284 rad municypalnych kandydowało ok. 6 tys. mężczyzn i 900 kobiet. Na 2 tys. miejsc, 20 udało się zdobyć kobietom. To tylko jeden procent, ale mimo wszystko symbol pozytywnych zmian. Rady miejskie to jedyne organy, do których obywatele ponad 30-milionowej Arabii Saudyjskiej mogą wybierać przedstawicieli.

Kandydatki spotykały się podczas kampanii wyborczej z wieloma trudnościami. Ich udział w wyborach nie obył się bez obostrzeń, m.in. zakazu agitowania mężczyzn. Przemowy mogły wygłaszać wyłącznie stojąc za zasłoną lub poprzez męskiego przedstawiciela, a głosowanie odbyło się w oddzielnych lokalach z napisem „tylko dla kobiet”. Nie wszystkim kandydatkom udało się zarejestrować - część została zdyskwalifikowana np. za filmiki na których prowadzą samochód, wrzucane do sieci w ramach protestu przeciwko surowym przepisom szariatu. Arabia Saudyjska jest już jedynym krajem na świecie, gdzie kobiety mają zakaz prowadzenia samochodu (konserwatywni duchowni twierdzą, że "powadzenie samochodu niszczy jajniki”). Również dlatego ich dostęp do lokali wyborczych był mocno ograniczony. Z tego powodu, do działań lokalnych organizacji pozarządowych walczących o prawa kobiet, przyłączyła się korporacja taksówkarska Uber, która tego dnia woziła Saudyjki do lokali wyborczych za darmo.

W Arabii Saudyjskiej, w której obowiązuje skrajnie konserwatywny nurt islamskiego wahabizmu, prawa kobiet wciąż są mocno ograniczone. Przepisy są restrykcyjne nawet w porównaniu z innymi krajami islamskimi. Poza zakazem prowadzenia samochodu, kobiety nie mogą też wychodzić z domu bez ubioru osłaniającego twarz i ciało oraz podróżować, jeśli nie towarzyszy im mężczyzna. Zgodę męskiego opiekuna potrzebują również aby wyjść za mąż, uzyskać paszport, wyjechać za granice, pójść na studia lub poddać się niektórym zabiegom medycznym.

Wśród postulatów podnoszonych przez kandydatki podczas kampanii pojawiły się m.in. kwestie żłobków, lepszych dróg, domów kultury dla młodzieży czy miejskiej zieleni. Na kobiety zagłosowali głównie ludzie młodzi – to do nich, z powodu nałożonych ograniczeń, najłatwiej było im dotrzeć za pomocą mediów społecznościowych.

publikacje

Baner

przemoc ekonomiczna

Materiały video

Baner
Projekt Obserwatorium Równości Płci jest realizowany przez
Instytut Spraw Publicznych
Team SoluionProjekt i realizacja:
TeamSolution.pl