Szczegóły aktualności

12 stycznia 2016, 19:00

Nową szefową Giełdy Papierów Wartościowych została prof. Małgorzata Zaleska

12 stycznia 2016 roku Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy GPW powołało prof. Małgorzatę Zaleską na prezesa warszawskiej giełdy. W blisko 25-letniej historii tej instytucji, funkcję tę piastowało 4 mężczyzn: Wiesław Rozłucki (1991–2006), Ludwik Sobolewski (2006–2013), Adam Maciejewski (2013–2014) i Paweł Tymborski (2014 - 2015). Prof. Zaleska jest pierwszą kobietą, kierującą warszawskim parkietem.

Tuż po nominacji na szefową giełdy Zaleska zapewniała, że kierowanie "jedną z najważniejszych instytucji rynku finansowego w Polsce" to zaszczyt i wyzwanie. "Myślę, że bardzo ważną rzeczą jest dalsza edukacja finansowa, tak aby giełda była postrzegana jako krwiobieg i siła gospodarki, a także miejsce bezpiecznych inwestycji. Myślę, że dalszy rozwój polskiego rynku finansowego i zwiększanie świadomości powinno być priorytetem prezesa, jak i całego zarządu Giełdy Papierów Wartościowych" – mówiła.

Nowa prezes GPW jest absolwentką Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

3 sierpnia 2009 roku prezydent Lech Kaczyński powołał ją na stanowisko członka zarządu Narodowego Banku Polskiego. Funkcję tę pełniła przez 6 lat. Zaleska jest dyrektorem Instytutu Bankowości SGH oraz przewodniczącą Komitetu Nauk o Finansach Polskiej Akademii Nauk. W swoim dorobku naukowym ma ponad 320 publikacji, przede wszystkim dotyczących sieci bezpieczeństwa rynków finansowych, organizacji i regulacji nadzoru nad rynkiem bankowym oraz systemem gwarantowania depozytów, a także identyfikacji ryzyka upadłości banków.

Kobiety na stanowisku szefowej Giełdy Papierów Wartościowych może stanowić wzór dla spółek notowanych na giełdzie, by silniej promować kobiety na wyższych stanowiskach w biznesie.

publikacje

Baner

przemoc ekonomiczna

Materiały video

Baner
Projekt Obserwatorium Równości Płci jest realizowany przez
Instytut Spraw Publicznych
Team SoluionProjekt i realizacja:
TeamSolution.pl