Szczegóły aktualności

4 marca 2016, 04:00

Dzień kobiet - zestawienie najciekawszych wydarzeń

Już niedługo będziemy obchodzić Dzień Kobiet, który jak co roku staje się okazją do zorganizowania interesujących wydarzeń oraz zwrócenia uwagi na problemy kobiet w Polsce. Postanowiłyśmy przygotować dla Was zestawienie tych, które wydają się nam najciekawsze i w których same z chęcią wzięłybyśmy udział.

MANIFESTACJE


Manifa „W obronie życia”

6 marca (niedziela) godz. 12:00 pod Pałacem Kultury i Nauki, przejdzie Marszałkowską, Świętokrzyską, Nowym Światem i Krakowskiem Przedmieściem aż do Placu Zamkowego.Hasło tegorocznej warszawskiej Manify przywraca racjonalność debacie o przerywaniu ciąży. Wskazuje, kto rzeczywiście broni życia, a kto czyni innym krzywdę. Brak legalnej aborcji to aborcje w podziemiu, niebezpieczne i drogie. Odmawiając kobietom prawa do aborcji, stawia się je pod ścianą. Kobiety przerywają ciążę bez ochrony lekarskiej, ryzykując życie i narażając swoje dzieci na sieroctwo. Rocznie 5 milionów kobiet jest hospitalizowanych z powodu komplikacji po niebezpiecznej aborcji. Około 220 tysięcy dzieci traci z tego powodu matki.

Więcej informacji:
PK8M
FB Porozumienia Kobiet 8 Marca,
Wydarzenie na FB


Manifa „Solidarnie przeciw kulturze gwałtu”

5 marca (sobota), godzina 13.30 Poznań, ul. Półwiejska, koło Starego Browaru


9 na 10 kobiet doświadczyło przemocy seksualnej. Tylko w Polsce. Przemoc seksualna w skali światowej to liczby, które trudno sobie wyobrazić. Te liczby to realne doświadczenia – to codzienność wielu kobiet. Żyjemy w świecie, w którym przyzwolenie na przemoc seksualną wobec kobiet nie tylko nie poddawane jest nadmiernej krytyce, ale pozostaje wręcz niezauważalne. Żyjemy w kulturze gwałtu.

Więcej informacji:
Wydarzenie na fb


Manifa „SOLIDARNOŚĆ KOBIET, ponieważ jest 2016!”

5 marca (sobota), godz. 15.00 na Placu Solidarności w Gdańsku
Manifa Trójmiejska organizowana z okazji 8 Marca to święto demokracji. Rokrocznie skłania nas do publicznego przywołania zapisów Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, które gwarantują „równe prawa kobiet i mężczyzn do kształcenia, zatrudnienia i awansów, do jednakowego wynagradzania za pracę jednakowej wartości, do zabezpieczenia społecznego oraz do zajmowania stanowisk, pełnienia funkcji oraz uzyskiwania godności publicznych i odznaczeń” (art.33.). Konstytucja RP odnosi się też dołamania praw człowieka, mowy nienawiści i deptania godności ludzkiej, głosząc w art. 32, że „nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”.

Równouprawnienie, jako jedno z podstawowych demokratycznych wartości, to wyzwanie dla wszystkich nowoczesnych społeczeństw. Zmierzył się z nim także premier Kanady, Justin Trudeau, który na pytanie o to, dlaczego w formowanym przez niego rządzie tak istotne były parytety, odpowiedział po prostu: „Ponieważ jest rok 2015!”. Założenie oczywiste w dojrzałej demokracji dzisiaj musi być mocno i dosadnie artykułowane w Polsce!

Więcej informacji:
Wydarzenie na fb
 

KONFERENCJE I SEMINARIA


Debata BIPE i ISP: Uciekinierki. Jak Polska i Europa może pomóc uchodźczyniom?

11 marca (piątek), godz. 10.00, Parlament Europejski – Biuro w Polsce, ul. Jasna 14/16a Warszawa

Niedawny raport Amnesty International ujawnił, że uchodźczynie, które opuszczają swój kraj przed wojną i prześladowaniem doświadczają przemocy także podczas ucieczki do Europy. Są napastowane seksualnie, wyzyskiwane, żyją w ciągłym strachu.

Czy dotarcie do kraju docelowego kończy ich gehennę? Czy potrafimy im zapewnić bezpieczeństwo i dać nadzieję na lepsze jutro? Czy Polska i inne unijne kraje dostrzegają konieczność prowadzenia specjalnych działań - skierowanych do kobiet starających się w Europie o azyl - zarówno w ramach procesu adaptacji do nowej rzeczywistości, jak i integracji społecznej i zawodowej? Jak to jest być uchodźczynią w naszym kraju? Zapytamy o to ekspertki i ekspertów, którzy na co dzień pracują z uchodźczyniami.

Rejestracja >>>
Wydarzenie na fbDebata „O przemocy bez stereotypów. Analiza samorządowych programów przeciwdziałania przemocy ze szczególnym uwzględnieniem województwa kujawsko-pomorskiego”

8 marca (wtorek),  godz. 11.00-12.30, Hotelu Copernicus, ul. Bulwar Filadelfijski 11, Toruń


Punkt wyjścia do dyskusji stanowi raport, będący wynikiem badań lokalnych programów przeciwdziałania przemocy w rodzinie przeprowadzonych w miesiącach lipiec-październik 2015 w ramach projektu „Antyprzemocowa Sieć Kobiet” realizowanego przez fundację Feminoteka z 15 partnerkami z całej Polski. Badaniem objęto wszystkie 16 programów wojewódzkich, 81 powiatowych i 221 gminnych. Łącznie przebadanych zostało aż 318 programów.

Więcej >>>


Konferencja Gabinetu Cieni Kongresu Kobiet

8 marca (wtorek), godz. 14.00, Hotel Belweder, ul. Flory 2, Warszaw
a

Prezentacja raportu Kongresu Kobiet na temat polityki nowego rządu w stosunku do praw kobiet i równości płci.

Więcej >>>


Debata „Trzeci sektor jest kobietą”

8 marca (wtorek), godz 16.30, Pracownia Duży Pokój, ul Warecka 4/6, WarszawaDebatę ekspercka organizowana przez ścieżki NGO na ISNS pod patronatem kwartalnika "Trzeci Sektor" będzie skupiać się na odpowiedzi między innymi na pytania:
-Co wpływa na większą wśród kobiet popularność trzeciego sektora jako miejsca pracy?
-Czy organizacja pozarządowa to dogodne miejsce pracy dla kobiety?
-Czy trzeci sektor może być obszarem wyrównywania szans kobiet i mężczyzn?

Więcej >>>

publikacje

Baner

przemoc ekonomiczna

Materiały video

Baner
Projekt Obserwatorium Równości Płci jest realizowany przez
Instytut Spraw Publicznych
Team SoluionProjekt i realizacja:
TeamSolution.pl