O Projekcie
„Obserwatorium Równości Płci”, to nowa instytucja, w ramach której Instytut Spraw Publicznych będzie kontynuował dotychczasowe działania na rzecz równouprawnienia kobiet i mężczyzn. Obserwatorium jest inicjatywą pozarządową mającą na celu analizowanie, monitorowanie i promowania równości płci w Polsce. Poprzez działania grupy ekspertów i ekspertek zajmujących się problematyką konstytucyjnej zasady równości kobiet i mężczyzn monitorujemy działania legislacyjne, aktywność rządu i administracji publicznej. Na naszej stronie internetowej znajdą Państwo opinie i komentarze dotyczące nie tylko polskiej legislacji oraz działań władz na różnych szczeblach, ale także aktów prawa międzynarodowego. Będziemy również informować o tym, jakie stanowisko zajmuje Rzeczpospolita Polska na arenie międzynarodowej w kwestiach związanych z równością płci.
Poza wnikliwym monitoringiem działalności władz państwowych i samorządowych oraz analizą aktów prawnych, nasi eksperci i ekspertki obserwują również działalność organizacji pozarządowych funkcjonujących w obszarze równości płci. Zależy nam na tym, aby Obserwatorium stało się platformą zbierającą informacje o ciekawych projektach i inicjatywach związanych z równouprawnieniem w Polsce oraz w Europie Środkowo-Wschodniej. Najbardziej interesujące informacje i wydarzenia będziemy zamieszczać w naszym comiesięcznym biuletynie, do którego mogą się Państwo zarejestrować na naszej stronie.
Obserwatorium Równości Płci jest instytucją otwartą na współpracę, korzystającą z wiedzy i doświadczenia wielu ekspertów i ekspertek oraz organizacji i instytucji. Mamy nadzieję, że codzienne sprawdzanie najciekawszych informacji na naszym profilu na Facebooku, comiesięczne czytanie biuletynu i cykliczne wchodzenie na naszą stronę internetową z komentarzami, nagraniami wypowiedzi ekspertów i ekspertek oraz infografikami stanie się dla Państwa stałym elementem poszerzania wiedzy na temat działań podejmowanych w obszarze równości płci.
Nasza prezentacja >>>
publikacje
-
Stanowisko Instytutu Spraw Publicznych w sprawie projektu ustawy (druk sejmowy 915) przewidującej wypowiedzenie Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, sporządzonej w Stambule dnia 11 maja 2011 r.
Monika Płatek(Rok publikacji: 2010) -
„…To się stało już tak przezroczyste, że o tym zapominam”. Przemoc wobec kobiet na polskiej scenie politycznej
Małgorzata Druciarek, Aleksandra Niżyńska(Rok publikacji: 2020) -
Kobiety w polityce krajowej. Strategie partii politycznych w wyborach parlamentarnych w 2019 roku
Małgorzata Druciarek, Dariusz Przybysz, Izabela Przybysz(Rok publikacji: 2019) -
Kobiety w Parlamencie Europejskim Strategie partii politycznych w wyborach w 2019 roku w Polsce
Małgorzata Druciarek, Beata Łaciak(Rok publikacji: 2019) -
At the oars and at the helm
Małgorzata Druciarek, Agnieszka Łada(Rok publikacji: 2019) -
Rola polskich samorządów w kształtowaniu i realizacji polityki rodzinnej
Beata Łaciak, Małgorzata Druciarek(Rok publikacji: 2019) -
U wioseł i za sterem. Kobiety w polskiej polityce zagranicznej
Agnieszka Łada, Małgorzata Druciarek(Rok publikacji: 2019) -
Kobiety w polityce lokalnej. Strategie partii politycznych w wyborach samorządowych 2018 roku
Małgorzata Druciarek, Dariusz Przybysz, Izabela Przybysz(Rok publikacji: 2019) -
Działania na rzecz równości szans kobiet i mężczyzn w średnich firmach. Raport z badań jakosciowych
Małgorzata Druciarek, Izabela Przybysz(Rok publikacji: 2018) -
Kwestia płci w nowych podstawach programowych i wybranych podręcznikach szkolnych
Beata Łaciak, Małgorzata Druciarek(Rok publikacji: 2018)
