Szczegóły aktualności

20 grudnia 2016, 09:51

PREZYDENT PODPISAŁ USTAWĘ OBNIŻAJĄCĄ WIEK EMERYTALNY

19 grudnia Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę obniżającą wiek emerytalny. Zgodnie z przegłosowaną w Sejmie w listopadzie ustawą, nowy wiek emerytalny to 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Zmiana ta ma obowiązywać od 1 października 2017 roku. Co to oznacza dla kobiet?
Rosnąca rola zabezpieczenia emerytalnego w demograficznie starzejących się społeczeństwach jest niezaprzeczalna. Tymczasem malejąca stopa zastąpienia (czyli wysokości emerytury w stosunku do ostatniej pensji), niestabilność zatrudnienia i ubezpieczenia mogą przyczynić się w przyszłości do zwiększenia ryzyka ubóstwa osób starszych.  Jednocześnie systemy emerytalne, które powstawały na przełomie XIX i XX w. w sposób wyraźny faworyzowały mężczyzn. Obecnie, mimo usunięcia większości barier prawnych w samych systemach emerytalnych, kobiety nadal otrzymują znacznie niższe świadczenia niż mężczyźni i narażone są na ubóstwo i wykluczenie społeczne w starszym wieku. Obniżenie wieku emerytalnego znacząco pogłębi problem.

Polecamy ekspertyzę „Sytuacja kobiet w systemie emerytalnym” oraz przypominamy wnioski z seminarium „Ubóstwo emerytalne kobiet – dlaczego w polskim systemie emerytalnym płeć ma znaczenie?”, zorganizowanego w Instytucie Spraw Publicznych na początku tego roku.

Dla tych, którzy chcą posłuchać naszej ekspertki, dr Janiny Petelczyc, która wyjaśnia dlaczego obniżenie wieku emerytalnego jest niekorzystne dla kobiet – polecamy Debatę Kobiet w TVN24 BiS

publikacje

Projekt Obserwatorium Równości Płci jest realizowany przez
Instytut Spraw Publicznych
Team SoluionProjekt i realizacja:
TeamSolution.pl