Szczegóły aktualności

6 października 2016, 18:00

SEJM ODRZUCIŁ PROJEKT ZAKAZUJĄCY ABORCJI W POLSCE

6 października 2016 roku, 3 dni po Ogólnopolskim Strajku Kobiet, Sejm odrzucił obywatelski projekt ustawy antyaborcyjnej. Za odrzuceniem ustawy zagłosowało 352 posłów i posłanek, przeciw było 58, a 18 wstrzymało się od głosu. Prawo i Sprawiedliwość zapowiada przygotowanie własnego projektu, uniemożliwiającego – między innymi – przerwanie ciąży ze względu na ciężkie i nieodwracalne upośledzenie płodu oraz nieuleczalną chorobę zagrażającą jego życiu.

22 września odbyło się w Sejmie głosowanie nad dwoma projektami dotyczącymi prawa kobiet do przerywania ciąży. Projekt ustawy Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej "Ratujmy Kobiety", liberalizującej obowiązujące prawo, został odrzucony. Projekt ustawy Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej "Stop Aborcji", wprowadzającej całkowity zakaz aborcji w Polsce, został skierowany do dalszych prac w Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka.

5 października sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka opowiedziała się za odrzuceniem projektu przygotowanego przez komitet „Stop Aborcji”. Wnioski za odrzuceniem projektu w całości złożył Witold Czarnecki (PiS) oraz grupa posłów i posłanek z PO. Nowoczesna złożyła wniosek o wysłuchanie publiczne. Za odrzuceniem projektu głosowało 15 posłów, jeden wstrzymał się od głosu.


publikacje

Projekt Obserwatorium Równości Płci jest realizowany przez
Instytut Spraw Publicznych
Team SoluionProjekt i realizacja:
TeamSolution.pl