Warsztaty dla ojców

WARSZTATY DLA OJCÓW W TRZECH POLSKICH MIASTACH


7 lipca 2013 r. zakończyliśmy cykl warsztatów dla ojców zorganizowany wraz z Gazetą Wyborczą w ramach akcji „Weź urlop, ojcze!”.

W trzech miastach – Łodzi, Poznaniu i Warszawie – nasi trenerzy stworzyli przestrzeń, której brakowało na mapie Polski: przestrzeń dla mężczyzn, którzy chcieliby spotkać się z innym ojcami i porozmawiać o tym, jak to jest być tatą w Polsce. Uczestnicy spotkań wymieniali się doświadczeniami w łączeniu życia zawodowego z życiem rodzinnym, oraz podzielili się problemami, na jakie napotykają chcąc aktywnie włączyć się w opiekę i wychowanie swoich dzieci.

Dyskusje toczyły się wokół następujących tematów:
- Co oznacza bycie dobrym ojcem?
- W jaki sposób aktywnie angażować się w rolę ojca przy jednoczesnym rozwoju kariery zawodowej?
- Jak efektywnie zarządzać czasem spędzanym w pracy i w domu z rodziną?
- Jakie są prawa i obowiązki ojca względem partnerki i dzieci?

Dla większości uczestników warsztatów najistotniejszym okazało się pierwsze z wymienionych zagadnień: zastanawiali się nad tym, jakie znaczenie ma dla nich ojcostwo, co cechuje dobrego ojca, a także co najbardziej chcieliby przekazać swoich dzieciom. Ojcowie wyrazili nadzieję, że warsztaty te zapoczątkują cykliczne spotkania ojców w różnych miejscach Polski. Warszawscy tatusiowie już mają ku temu okazję – nasi trenerzy założyli niedawno SKAT, czyli Stołeczny Klub Aktywnych Tatów, do którego serdecznie zapraszamy!

Gościem specjalnym ostatniego warsztatu, który odbył się w Warszawie, był ambasador Szwecji Staffan Herrstrӧm. Ambasador opowiedział polskim ojcom, jak obowiązkowe (niemożliwe do przekazania matce dziecka) urlopy ojcowskie przyczyniły się do zaktywizowania szwedzkich ojców – obecnie w Szwecji 80% korzysta z urlopów, aby zając się dzieckiem. Przekonywał również, że możliwość obcowania z własnymi dziećmi jest jednym z najcenniejszych darów, jaki możemy dostać w życiu. Ja mam już 58 lat i myślę, że nikt w moim wieku nie mówi dziś: "Żałuję, że więcej nie pracowałem, gdy byłem młody". Raczej myślimy: "Mogłem poświęcić więcej czasu dzieciom". Warto zainwestować w relację dziecko- rodzic, bo inaczej później będziemy musieli się dopraszać dzieci o ten ich czas.

Na jesieni planujemy kolejny warsztat. Serdecznie zapraszamy do śledzenia naszej strony i profilu na Facebooku!
 



Dodatkowe informacje, zdjęcia i relacje z warsztatów:

Czego nie wie polski ojciec?

A gdzie są ojcowie pierwszego kwartału? Nikt o nich nie mówi


14-latek: Mama to obciach. Tata też, ale mniejszy

Warsztaty dla ojców: Jak radzić sobie w trudnej roli ojca?

Jak byś dobry ojcem, gdy ciągle dzwoni szef?

Tata, jak mama. Darmowe warsztaty dla taty

Pora na męskie rozmowy

Relacja zdjęciowa z warsztatów w Warszawie

Urlopy ojcowskie zwiększają szanse na podwyżkę i ograniczają spożycie alkoholu


Jak pogodzić pracę z byciem tatą
 
 
Druk PDF

Kategorie

Projekt Obserwatorium Równości Płci jest realizowany przez
Instytut Spraw Publicznych
Team SoluionProjekt i realizacja:
TeamSolution.pl