Szczegóły aktualności

6 sierpnia 2015, 11:50

IAFFE - konferencja o Feministycznej Ekonomii

Feministyczna Ekonomia - konferencja
 
W dniach 16 – 18 lipca analityczka Obserwatorium, Agata Chełstowska, wzięła udział w konferencji Międzynarodowego Stowarzyszenia Feministycznej Ekonomii IAFFE (International Association for Feminist Economics). Konferencja odbyła się w Berlinie i nosiła tytuł „Gender Equality in Challenging Times”.

Konferencja skupiła ekonomistki i badaczki z innych dziedzin z całego świata, zajmujące się feministyczną ekonomią w różnych ujęciach. W konferencji wzięło też udział kilka badaczek z Polski, członkiń sieci GEM (Gender Equality and Macroeconomics): dr Ewa Rumińska-Zimny (Szkoła Główna Handlowa, Warszawa), dr Anna Zachorowska-Mazurkiewicz (Uniwersytet Jagielloński), dr Zofia Łapniewska (London School of Economics), dr Anna Kurowska (Uniwersytet Warszawski), Agata Chełstowska (Uniwersytet Warszawski).

Głównymi tematami konferencji były badania z zakresu makroekonomii, budżetowania z uwzględnieniem perspektywy płci, polityki rodzinnej, przedsiębiorczości kobiet, a także badania nad globalnymi łańcuchami opieki (migracje związane z pracą opiekuńczą), nad wpływem płci i orientacji seksualnej na sytuację ekonomiczną osób, zagadnienia ekonomii w bliskich związkach (między innymi przemoc ekonomiczna) oraz krytyka polityk cięć budżetowych przyjętych po kryzysie ekonomicznym i wizja programu feministycznej ekonomii („Plan F”).

17 lipca w siedzibie Fundacji Friedricha Eberta w Berlinie odbyło się spotkanie towarzyszące konferencji IAFFE, w czasie którego do zgromadzonych uczestniczek, głównie ekonomistek, przemawiała wice-dyrektor Fundacji Friedricha Eberta w Niemczech, Michael Sommer oraz niemiecka Minister Pracy i Polityki Społecznej w rządzie Angeli Merkel, Andrea Nahles. Ministra mówiła o tym, w jaki sposób uwzględnia perspektywę równości płci w swojej polityce oraz jak jej doświadczenia jako matki wpłynęły na odbiór jej pracy i stanowiska. W czasie dyskusji członkinie IAFFE zadały minister pytania odnośnie kryzysu w Grecji, podkreślając, że wymuszanie na greckim rządzie polityki cięć budżetowych odbije się szczególnie negatywnie na mieszkankach Grecji. Wielokrotnie dowiedziono, że konsekwencją cięć budżetowych stosowanych jako remedium na kryzys, jest przejęcie przez kobiety opuszczonych przez państwo funkcji opiekuńczych i uzupełnienie luki po usługach publicznych, które uznano za zbędny wydatek.publikacje

Baner

przemoc ekonomiczna

Materiały video

Baner
Projekt Obserwatorium Równości Płci jest realizowany przez
Instytut Spraw Publicznych
Team SoluionProjekt i realizacja:
TeamSolution.pl