Szczegóły aktualności

17 listopada 2015, 09:00

Kobiety w nowym rządzie Beaty Szydło

W nowym rządzie Beaty Szydło na dziewiętnaście ministerstw tylko trzy przypadły kobietom.

Anna Streżyńska – Ministra Cyfryzacji.  Z wykształcenia prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego. Pracowała m.in. w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów i  Instytucie Badań nad Gospodarką Rynkową oraz doradzała ministrom łączności w rządzie Jerzego Buzka. Nazywana „żelazną damą polskiej administracji”, to jej nazwisko łączy się ze spadkiem cen usług telekomunikacyjnych i upadkiem monopolu Telekomunikacji Polskiej. W latach 2005–2006 podsekretarz stanu do spraw łączności w Ministerstwie Transportu i Budownictwa. W latach 2006-2012 pełniła funkcję prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Elżbieta Rafalska – Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Była nauczycielką akademicką w AWF w Gorzowie Wielkopolskim, a następnie wizytatorką w kuratorium oświaty. Wykładała również w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Gorzowie Wielkopolskim. W latach 1994–2005 była radną miasta Gorzowa, gdzie działała w Komisji Rodziny i Spraw Społecznych. Senator VI kadencji, posłanka na Sejm VI, VII i VIII kadencji, w latach 2006-2007 sekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej.

Anna Zalewska – Ministra Edukacji Narodowej. Ukończyła studia polonistyczne na Uniwersytecie Wrocławskim, z zawodu nauczycielka, pełniła również funkcję dyrektorki liceum. Od 2002 do 2007 zasiadała w radzie powiatu świdnickiego. Posłanka na Sejm VI i VII kadencji.  Członkini Komisji ds. Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Komisji ds. Unii Europejskiej. Uznawana za jedną z najaktywniejszych posłanek na Dolnym Śląsku. W pierwszej kolejności planuje zająć się wygaszaniem gimnazjów, zmiany podstawy programowej oraz ponowną dyskusją na temat produktów w szkolnych sklepikach.

Dodatkowo Beata Szydło powołała dwie kobiety na ważne stanowiska w swoim rządzie - Szefowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Rzeczniczki Rządu w randze ministra.

Beata Kempa – szefowa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Ukończyła studia dzienne z zakresu administracji na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Przez kilkanaście lat pracowała jako kurator zawodowy dla osób dorosłych. W latach 1998–2005 była radną rady miasta i gminy Syców. Posłanka na Sejm V, VI i VII kadencji. W lipcu 2014 została wiceprzewodniczącą nowo powołanego klubu parlamentarnego Sprawiedliwa Polska, od marca 2015 działającego pod nazwą Zjednoczona Prawica.

Elżbieta Witek - Rzeczniczka Rządu, Ministra bez teki. W 1980 ukończyła studia na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Następnie do 2006 pracowała jako nauczycielka i dyrektorka szkół w Jaworze. W 1980 została członkinią „Solidarności”. W 1982 za działalność opozycyjną została tymczasowo aresztowana na trzy miesiące. Od 2002 zasiadała w jaworskiej radzie miejskiej. W listopadzie 2011 została wybrana przez radę polityczną PiS w skład komitetu politycznego swojego ugrupowania. W lipcu 2015 objęła funkcję rzecznika prasowego PiS. W wyborach w tym samym roku została ponownie wybrana do Sejmu.

publikacje

Baner

przemoc ekonomiczna

Materiały video

Baner
Projekt Obserwatorium Równości Płci jest realizowany przez
Instytut Spraw Publicznych
Team SoluionProjekt i realizacja:
TeamSolution.pl