Szczegóły aktualności

19 listopada 2015, 12:00

Nowy parlament i rząd z perspektywy płci

Na przestrzeni ostatnich dwóch tygodni nastąpiła w Polsce zmiana składu parlamentu i uformowanie nowego rządu.12 listopada odbyło się pierwsze posiedzenie nowego parlamentu, a dzień później Prezydent, po przyjęciu dymisji rządu Ewy Kopacz, uroczyście desygnował nowych ministrów oraz Premier Beatę Szydło.

Nowy Sejm i Senat

W nowym Sejmie (VIII kadencji) zasiada 235 posłanek i posłów PiS, 138 Platformy Obywatelskiej, 42 z komitetu Kukiz ’15, 28 z Nowoczesnej oraz 16 z PSL i zgodnie z tradycją jeden przedstawiciel Mniejszości Niemieckiej. Odsetek kobiet w tej kadencji parlamentu wyniósł 27%. Prawo i Sprawiedliwość uzyskało samodzielną sejmową większość, co jest zjawiskiem nowym, w poprzednich kadencjach partie musiały tworzyć parlamentarne koalicje aby uzyskać większość. Po raz pierwszy od czasów transformacji nie zasiadają w Sejmie przedstawiciele partii określających się jako lewicowe.

Wśród nowo wybranych parlamentarzystów najliczniejszą grupę zawodową stanowią według danych PKW „zawodowi parlamentarzyści”. Na uwagę zasługuje również wyjątkowo liczna grupa posłanek i posłów o wykształceniu prawniczym – jest ich 47, w tym wielu radców prawnych, adwokaci, prokurator i notariusz.  Marszałkiem Sejmu został poseł PiS Marek Kuchciński. W skład Prezydium Sejmu wejdą ponadto: Ryszard Terlecki (PiS), Stanisław Tyszka (Kukiz'15), Joachim Brudziński (PiS) oraz dwie wicemarszałkinie - Barbara Dolniak (Nowoczesna) i Małgorzata Kidawa-Błońska (PO). W izbie zasiądzie 125 kobiet – o piętnaście więcej niż w poprzedniej kadencji.

Marszałkiem Senatu został wieloletni senator PiS Stanisław Karczewski. W Prezydium Senatu zasiadło również trzech wicemarszałków oraz jedna wicemarszałkini – Maria Koc. Senat IX kadencji został zdecydowanie zdominowany przez mężczyzn – zasiądzie w nim jedynie 13 senatorek i 87 senatorów.

Nowy rząd

W rządzie Beaty Szydło zasiądzie 19 ministrów. Niektóre ministerstwa zostaną zlikwidowane. Formalnie zlikwidowany zostanie na przykład resort gospodarki, który wejdzie w skład ministerstwa rozwoju. Na jego czele stanie były prezes Banku Zachodniego WBK, Mateusz Morawiecki, który otrzyma również tekę wicepremiera. Wicepremierami zostaną także Jarosław Gowin (Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego) oraz prof. Piotr Gliński (Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego). To również nowość w polskiej polityce – jak dotąd nigdy Minister Kultury nie pełnił funkcji wicepremiera.

Na 19 resortów tylko trzy obejmą kobiety - Anna Streżyńska (Ministra Cyfryzacji), Elżbieta Rafalska (Ministra Pracy i Polityki Społecznej) oraz Anna Zalewska (Ministra Edukacji Narodowej). Dodatkowo Beata Szydło powołała dwie kobiety na ważne stanowiska w swoim rządzie - Szefowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (Beata Kempa) oraz Rzeczniczki Rządu w randze ministra (Elżbieta Witek).

W środę 18 listopada rząd Beaty Szydło większością 236 głosów otrzymał wotum zaufania.

publikacje

Baner

przemoc ekonomiczna

Materiały video

Baner
Projekt Obserwatorium Równości Płci jest realizowany przez
Instytut Spraw Publicznych
Team SoluionProjekt i realizacja:
TeamSolution.pl