Szczegóły aktualności

5 kwietnia 2016, 10:00

Dobre wychowanie - jak stereotypy związane z płcią wpływają na rozwój dziewcząt i chłopców?

Chłopcy nie mogą się mazać? Dziewczynki nie mogą grać w piłkę? Rodzice nie mogą być tej samej płci? Wychowanie dzieci pełne jest zakazów i nakazów, które wzmacniają tradycyjny podział ról pomiędzy płciami. Dziewczynki mają bawić się w księżniczki, a chłopcy w strażaków. Chłopcy powinni grać w piłkę, a dziewczynki malować się brokatem. Co jednak dzieje się, gdy młody człowiek postanawia sprzeciwić się wąskim normom "dobrego wychowania"? O tym opowiadają dwa wyjątkowe filmy produkcji szwedzkiej i amerykańskiej, które zaprezentujemy 20 kwietnia (środa) o godz. 18.30 podczas 7. LGBT Film Festival.

Filmom towarzyszyć będzie debata na temat wzorców chłopięcości i dziewczęcości, wychowywania dzieci w rodzinach niestandardowych (parach jednopłciowych, rodzinach patchworkowych) oraz sposobów na wzmacnianie w dzieciach postaw zgodnych z ich osobowością a nie stereotypami płci. W dyskusji wezmą udział eksperci/tki, specjaliści/stki, ale też rodzice, którzy mają doświadczenie w wychowywaniu dzieci w Polsce i Szwecji.


W dyskusji udział wezmą:

Wojciech Eichelberger - psychoterapeuta, coach i trener, dyrektor Instytutu Psychoimmunologii (IPSI). Wydał kilkanaście wznawianych właśnie przez Drzewo Babel książek w cyklu "Daj sobie spokój". Oprócz nominowanej do Nike "Kobiety bez winy i wstydu" wyszły już m.in. "Zdradzony przez ojca", "Krótko mówiąc" (felietony z "Wysokich Obcasów") i "Pomóż sobie, daj światu odetchnąć"

Małga Kubiak - reżyserka filmowa, dzieli dwa kraje Polskę i Szwecję (40 lat), założycielka Poetry Art – Poesi Festival w Göteborgu od 1982 roku.

Vyacheslav Melnyk - Sekretarz Zarządu Kampania Przeciw Homofobii, koordynator programów KPH poświęconych edukacji, w tym publikacji "Lekcja równości" o
działaniach antydyskryminacyjnych w szkołach.

Aneta Ostrowska - Wiceprezeska Stowarzyszenia Akceptacja zrzeszającego rodziny i przyjaciół osób LGBT. Od wielu lat zaangażowana w walkę na rzecz legalizacji małżeństw jednopłciowych w Polsce.

Jacek Pawlak - Creative Director w tenpawlak&company. Specjalista od rekalmy, wnikliwy obserwator świata medialnego z perspektywy równości płci. Autor komisku internetowego "Laski".

Dyskusję poprowadzi Aleksandra Pezda, polska dziennikarka, prowadząca w radiu TOK FM audycję "Gra w klasy", autorka książki "Koniec epoki kredy"

Organizatorzy: Ambasada Szwecji, Instytut Spraw Publicznych, Kinoteka, LGBT Film Festival

Filmy:

ŻABA (Grodan/The Frog)
Motywem przewodnim organizowanego w przedszkolu dnia tematycznego jest średniowiecze. Dziewczynki przebierają się za księżniczki, chłopcy za rycerzy. Jedna z księżniczek również chciałaby władać mieczem, ale czy to wypada?
Film powstał w oparciu o pierwszy w historii manifest filmowy napisany przez kobiety – Manifest Doris.
reż, scen: Cecilia Torquato (scenariusz inspirowany filmem Liny Linde ”Dziewczynki nie bekają”), zdj: Sophia Olsson, muz: Daniella Kruth/Gui Mallon, 7', Szwecja 2008
Trailer: https://vimeo.com/26689393

ŻYCIE W MASCE (The Mask You Live In)
Bohaterami filmu są młodzi chłopcy. Na co dzień borykają się z naciskiem ze strony mediów, rówieśników, a także dorosłych skłaniających ich do tłumienia emocji, przekreślania przyjaźni, uprzedmiotowienia kobiet oraz rozwiązywania konfliktów drogą przemocy. Stereotypy te dotyczące płci powiązane są z rasą, statusem społecznym i innymi okolicznościami tworzącymi skomplikowane aspekty tożsamości, którym młode pokolenie musi sprostać, aby pasować do wyobrażeń „prawdziwego mężczyzny”.
Film jest następcą słynnego dokumentu "Miss Representation", analizuje skutki stereotypowego wychowywania chłopców na twardzieli.
reż: Jennifer Siebel Newsom, scen: Jessica Congdon, Jennifer Siebel Newsom, obs: Caroline Heldman, muz: Eric Holland, zdj: John Behrens, 97', USA 2015
Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=hc45-ptHMxo

Udział w wydarzeniu jest biletowany. Bilety dostępne w kasie Kinoteki oraz na stronie www.kinoteka.pl/
Koszt biletu: 19 zł

Pokazy filmów oraz debatę wspiera Ambasada Szwecji

publikacje

Baner

przemoc ekonomiczna

Materiały video

Baner
Projekt Obserwatorium Równości Płci jest realizowany przez
Instytut Spraw Publicznych
Team SoluionProjekt i realizacja:
TeamSolution.pl