Szczegóły aktualności
1 czerwca 2016, 11:31
Pielęgniarki strajkują
Pielęgniarki ze szpitala Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie rozpoczęły strajk 24 maja 2016 r. Strajk trwa.
Pielęgniarki domagają się realizacji podwyżek, ustalonych w porozumieniu z 2015 roku i zatrudnienia większej liczby pielęgniarek. Ich zdaniem w tej chwili pracuje ich w szpitalu za mało, aby móc zapewnić bezpieczeństwo pacjentom. W nocy z wtorku na środę trwały negocjacje załogi z ministrem zdrowia, Konstantym Radziwiłłem, które nie zakończyły się porozumieniem. Strajk jest końcowym etapem sporu zbiorowego, w jaki wszedł związek zawodowy ze szpitalem.
"W tym strajku chodzi po prostu o kasę" - powiedział minister Konstanty Radziwiłł w programie telewizyjnym "Jeden na jeden" 31 maja.
Sposób relacjonowania strajku przez media jest problematyczny. Na stronie Gazeta.pl ukazał się artykuł kładący nacisk na problemy, jakie powoduje strajk w leczeniu dzieci. Nie uzupełniono tej informacji o kontekst systemowy: dlaczego pielęgniarek pracuje tak mało, w jakich pracują warunkach, ile zarabiają, słowem – skąd wziął się strajk. Julia Kubisa przypomina w swoim komentarzu o zwolnieniach wśród pielęgniarek, wprowadzaniu przez szpitale kontraktów (zmuszanie do samozatrudnienia) i ogólnie zmniejszeniu liczby pielęgniarek na dyżurach, jako konsekwencjach szerszej polityki zdrowotnej kolejnych rządów. Proponuje też podpowiedzi dla dziennikarzy – o co pytać, by nie wpisać się w szantaż emocjonalny wobec pielęgniarek walczących o właściwe warunki pracy.
Media często podają uśrednione zarobki pielęgniarek, czyli średnią z zarobków pielęgniarskiej kadry kierowniczej i pielęgniarek pracujących przy łóżkach pacjentów. Pielęgniarki rozpoczęły akcję ujawniania swoich pasków płacowych, żeby dostarczyć opinii publicznej konkretnych informacji o tym, ile zarabiają, z uwzględnieniem ich stażu pracy oraz doświadczenia. Strona Paski Pielęgniarek na facebooku cieszy się dużym zainteresowaniem.
W Polsce na 1 tysiąc mieszkańców przypada 5,4 pielęgniarek, to jeden z najniższych wyników w Europie. Najwyższy wynik to 16 pielęgniarek na 1 tys mieszkańców w Szwajcarii. W Czechach ten wskaźnik wynosi 8,1, w Niemczech 11,3. Więcej informacji w raporcie naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych „Zabezpieczenie społeczeństwa polskiego w świadczenia pielęgniarek i położnych”.
Wypowiedź przedstawicielki pielęgniarek z 30 maja
Stanowisko Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych
Stanowisko Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych
Komentarz i instrukcja dla dziennikarzy Julii Kubisy
Komentarz Anny Dryjańskiej „Zastrzyk faktów. Obalamy 5 mitów o strajku pielęgniarek w Centrum Zdrowia Dziecka”
publikacje
-
Czarny protest – w stronę nowego „kompromisu aborcyjnego”?
Marta Chmielewska, Małgorzata Druciarek, Izabela Przybysz(Rok publikacji: 2017) -
Alimenty na dzieci. Diagnoza polskiego systemu i przegląd praktyk zagranicznych
Agata Chełstowska(Rok publikacji: 2016) -
Opinia prawna na temat projektu ustawy o zmianie ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalnosci przerywania ciąży
Monika Płatek(Rok publikacji: 2016) -
Aborcja w polskich serialach
Beata Łaciak(Rok publikacji: 2016) -
The 2015 parliamentary elections in Poland: obstacles to women’s political participation
Agata Chełstowska, Małgorzata Druciarek, Aleksandra Niżyńska(Rok publikacji: 2016) -
Zielona Księga (Nie)równości płci w prawie
Aleksandra Niżyńska, Monika Płatek, Izabela Przybysz(Rok publikacji: 2016) -
Wstępne uwagi do Opinii Prawnej na temat projektu Ustawy o zmianie ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży
Monika Płatek(Rok publikacji: 2016) -
Ograniczenia w możliwości przerywania ciąży. Rekonstrukcja procesu - Analiza wpływu Kościoła katolickiego
Agata Chełstowska(Rok publikacji: 2016) -
Sytuacja kobiet w systemie emerytalnym
Janina Petelczyc, Paulina Roicka(Rok publikacji: 2016) -
Udział kobiet w wyborach parlamentarnych w 2015 roku
Agata Chełstowska, Małgorzata Druciarek, Aleksandra Niżyńska, Natalia Skoczylas(Rok publikacji: 2015)
