Szczegóły aktualności

1 czerwca 2016, 11:31

Pielęgniarki strajkują


Pielęgniarki ze szpitala Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie rozpoczęły strajk 24 maja 2016 r. Strajk trwa.

Pielęgniarki domagają się realizacji podwyżek, ustalonych w porozumieniu z 2015 roku i zatrudnienia większej liczby pielęgniarek. Ich zdaniem w tej chwili pracuje ich w szpitalu za mało, aby móc zapewnić bezpieczeństwo pacjentom. W nocy z wtorku na środę trwały negocjacje załogi z ministrem zdrowia, Konstantym Radziwiłłem, które nie zakończyły się porozumieniem. Strajk jest końcowym etapem sporu zbiorowego, w jaki wszedł związek zawodowy ze szpitalem.

"W tym strajku chodzi po prostu o kasę" - powiedział minister Konstanty Radziwiłł  w programie telewizyjnym "Jeden na jeden" 31 maja.

Sposób relacjonowania strajku przez media jest problematyczny. Na stronie Gazeta.pl ukazał się artykuł kładący nacisk na problemy, jakie powoduje strajk w leczeniu dzieci. Nie uzupełniono tej informacji o kontekst systemowy: dlaczego pielęgniarek pracuje tak mało, w jakich pracują warunkach, ile zarabiają, słowem – skąd wziął się strajk. Julia Kubisa przypomina w swoim komentarzu o zwolnieniach wśród pielęgniarek, wprowadzaniu przez szpitale kontraktów (zmuszanie do samozatrudnienia) i ogólnie zmniejszeniu liczby pielęgniarek na dyżurach, jako konsekwencjach szerszej polityki zdrowotnej kolejnych rządów. Proponuje też podpowiedzi dla dziennikarzy – o co pytać, by nie wpisać się w szantaż emocjonalny wobec pielęgniarek walczących o właściwe warunki pracy.

Media często podają uśrednione zarobki pielęgniarek, czyli średnią z zarobków pielęgniarskiej kadry kierowniczej i pielęgniarek pracujących przy łóżkach pacjentów. Pielęgniarki rozpoczęły akcję ujawniania swoich pasków płacowych, żeby dostarczyć opinii publicznej konkretnych informacji o tym, ile zarabiają, z uwzględnieniem ich stażu pracy oraz doświadczenia. Strona Paski Pielęgniarek na facebooku cieszy się dużym zainteresowaniem.

W Polsce na 1 tysiąc mieszkańców przypada 5,4 pielęgniarek, to jeden z najniższych wyników w Europie. Najwyższy wynik to 16 pielęgniarek na 1 tys mieszkańców w Szwajcarii. W Czechach ten wskaźnik wynosi 8,1, w Niemczech 11,3. Więcej informacji w raporcie naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych „Zabezpieczenie społeczeństwa polskiego w świadczenia pielęgniarek i położnych”.
 
Wypowiedź przedstawicielki pielęgniarek z 30 maja

Stanowisko Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych

Stanowisko Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych


Komentarz i instrukcja dla dziennikarzy Julii Kubisy


Komentarz Anny Dryjańskiej „Zastrzyk faktów. Obalamy 5 mitów o strajku pielęgniarek w Centrum Zdrowia Dziecka”


publikacje

Baner

przemoc ekonomiczna

Materiały video

Baner
Projekt Obserwatorium Równości Płci jest realizowany przez
Instytut Spraw Publicznych
Team SoluionProjekt i realizacja:
TeamSolution.pl